#petkaspinktravels: Ciao Positano – IT IS REALLY WORTH THE HYPE?

Hneď po Lisabone, sa vrátime v čase ešte oveľa ďalej. Ak ma sledujete na instagrame, tak viete, že ešte v auguste, som mala to šťastie navštíviť malebné Positano. Počas našej niekoľkodňovej cesty po Amalfi Cost som vedela, že nám nohy musia určite zablúdiť do tejto dedinky, v ktorej sú všetky budovy opäť o niečo fotogenickejšie a jej usporiadanie môjmu srdcu blízke. Mám úchylku na miesta, ktoré sa nachádzajú v kopcoch. Videli sme tak spolu s maminou a sestrou nebesky biele Santorini, minulý rok pastelové Cinque Terre a ešte aj sfilmované Capri. Positano sa tak stalo ďalším jasným adeptom na mnou nikdy nespísanom zozname miest, ktoré práve ich poloha postavila na piedestál. AKO SI ZORGANIZOVAŤ SVOJ TRIP DO POSITANA?

Mám pocit, že každé leto je to rovnaké. Môj instagram je zrazu obsypaný fotkami dovolenkových destinácií hviezd. Ani nie tých celebritných, tie ma osobne nezaujímajú, skôr tých štýlových, ku ktorých kariére vzhliadam. Positano stojí každý rok na rebríčku naozaj vysoko. A keďže momentálne vonku začína zúriť zima, asi budú tieto riadky mierne neaktuálne, avšak pričom si lepšie zohriať srdce ako pri príjemnom cestovateľskom príspevku? Urobte si čaj a vypočujte si môj názor na toto naozaj neveľké miesto, ktoré raz-dva-tri pochodíte za jeden deň.
V Positane sa naozaj ubytovať nemusíte. Ibaže by ste mali pár sto eur na noc nazvyš. To ako ich miniete vám naozaj nemôže nikto zakázať. Ja osobne by som ich investovala do požičania si auta v tejto inak úplne fotogenickej oblasti. Z Amalfi Coast sme nevideli tak veľa ako sme mohli. Nesprávnym krokom bolo práve nepožičané auto, ktoré by v našom prípade nebol ani nikto ochotní šoférovať. Veď viete, strach z ciest v Taliansku zrazu nemám iba ja, ale aj celá ženská časť mojej rodiny. Do Positana sa však dostanete pohodlným autobusom. Vyráža z množstva zástaviek, je preplnený a keď píšem, že je pohodlný myslím tým iba jeho vozeň. Cesta, po ktorej sa vinie je kľukatá a naozaj strmá. Tak ako celý život, aj po ceste do Positana ste zrazu raz hore a raz dole. Po hojdačkovej ceste vám na prepravu zostávajú iba vaše nohy. Pohodlné topánky? Haló, hádam si nemyslíte, že ja by som vám odporúčala práve tie?! Cesty tohto mestečka sú preplnené turistami a vôbec nie strmé. Prejdete ich v čomkoľvek, nezabudnite však na plážovú obuv, pretože vám ručím, že aj turistami nabitá pláž vás bude počas horúceho dňa, lákať. 

ČO SI NAOZAJ NENECHAŤ UJSŤ?

Ak sa chcete vyhnúť preplneným uliciam, vyrazte ráno. Alebo mimo sezóny! To je taká tá úplne basic rada, ktorú sa ani mne samej nepodarilo dodržať. Ale nie je milé si ju hneď na začiatok povedať? 
Všetky cesty smerujúce do centra vás postupne privedú k pláži. K veľmi známej pláži s oranžovými lehátkami, ktoré vyzerajú ako cukríky na Halloweena. Nad nimi sa skvejú modré dáždniky a vy sa k nim najlepšie dostanete vtedy, ak si jedno takéto pohodlné plážové ležanie aj zakúpite. Vtedy sa na nich môžete fotiť naozaj koľko len chcete. Kvôli rýchlym fotkám, bez zámeru požičať si ochranu pred slnkom, odporúčam prešliapať na samí koniec tejto plážovej časti, sadnúť si na zábradlie a nechať sa unášať výhľadom, ktorý sa vám otvorí rovno za chrbtom. Malebné domky so zlatavými strechami, luxusné hotely, ale aj prosté obydlia. Tie zasadené v kopci sú práve najkrajšie viditeľné ak si od nich urobíte odstup. Z pláže sa vydajte rovno na obed. Ten najlacnejší v Positane dostanete rovno na rohu, ktorý oddeľuje mesto od jeho morskej oblasti. Reštaurácia s názvom Buca di Bacco má dve časti. V jednej sa môžete usadiť za stolíky s naškrobenými obrúskami, alebo si jedlo (vždy najlepšie pizzu a chladené pitie) ľahko odnesiete so sebou. Bude vás tak nielen stáť menej, ale môžete si ho vychutnať opäť s výhľadom na domky. Lebo veď kvôli tým ste do tohto inak zabudnutého, ale instagramom vyhypovaného miesta chodili. 

Keďže poznáte môj ružový pohľad na svet, a viete, že aj v Lisabone som vám odporúčala miesto s bugenvíliami,  nenechám si ho ujsť ani teraz. Nájdete ho veľmi jednoducho, avšak je naozaj neveľké. Popri cestičke, ktorá schádza smerom k centru mesta ,neďaleko od zástavky autobusu, ktorá je označená ako tá najdôležitejšia, nájdete rad vysadených stromov, ktoré sú obkolesené lavičkami. Krásna scenéria pred očami a jedno, pustá bugenvília, pod ktorou sa dá naozaj krásne vyfotiť. Neujali sa aj tie ostatné? Je táto iba exemplárom toho, ako by mohol celý bohatý rad lemujúci spád nad mestom vyzerať? Kto vie. Je však krásnym príkladom toho, ako sa dá vyhrať na mieste, ktoré iba nie je ružové, práve s touto farbou. Viete si predstaviť, že mňa potešila a moje fotky obohatila o dávku radosti.Na večerný západ slnka sa naozaj najkrajšie budete pozerať z Franco's Baru. Toto miesto je súčasťou veľmi známeho hotela, ktorého meno ste určite už začuli, ak ste kde tu niečo študovali o Positane. La Sirenuse je malý raj na zemi. Jeho Franco's Bar je otvorený od piatej hodiny popoludní a už vtedy čaká pred jeho bránami rad ľudí, ktorí si chcú uchmatnúť to najlepšie miesto na sedenie. Teraz príde veľká ďakovná reč mojej sestre, ktorá bola ochotná vystáť radu za mňa a ešte aj napriek protestom vyfotiť fotky s pohárikmi, po ktorých som túžila. Posledné letné lúče slnka sa vám budú opierať do tváre a vy budete popíjať vynikajúce nápoje s poetickými názvami za naozaj nehorázne peniaze. Aj taký je život!JE POSITANO NAOZAJ HODNÉ SVOJEJ SLÁVY?

Áno, aj nie. Ak ste pozorne čítali hneď od začiatku, určite ste si uvedomili, že som toto miesto prirovnala k Santorini či k Cinque Terre. Nechcem ich škatuľkovať a už vôbec nie hodnotiť. Každý musí na dané miesto prísť sám a povedať si, či sa mu páči. Očakávania sú však pekelne zlá vec. Tak isto ako návaly turistov. Rada by som Positano videla napríklad teraz. Hneď aj zajtra. Myslím si, že všetky fotky by sa zrazu fotili krajšie, tak isto ako by uličky tohto malebného mestečka boli prázdnejšie. Positano je maličké, to ma na ňom odradilo. Naozaj ho tvorí jedna pláž a potom dlhá dlhá cesta, ktorá je však pojazdná autami. Až za ňou sa nachádza ďalšia pláž ovešaná dáždnikmi v oranžovej farbe. Mojou radou číslo jedna je preto tá, ktorej som sa ja sama nedržala. Požičajte si auto! Zrazu sa vám čas bude zdať oveľa efektívnejší, pretože ho budete môcť venovať aj ďalším dedinkám Amalfi coast. V tej začínajúcej na P si pozrite jej hlavné pamiatky, vychutnajte si nezameniteľný výhľad na domky osadené v kopcoch a potešte svoje chuťové poháriky hriešne dobrou pizzou a drinkom. Viac než dokonalý výhľad vám však Positano ponúknuť nemôže. Ale veď to je práve jeho prednosť, no nie? Kvôli tomu nezameniteľnému výhľadu sem jazdia aj ďalšie milióny turistov z celého sveta. 

Komentáre