January blues vs. january pinks...


Január väčšinou nie je prechádzkou ružovou záhradou. Tento mesiac mi každý rok spôsobuje nemalé problémy. Vždy sa po Vianociach snažím zachovať všetok zdravý rozum, zbierať energiu a byť tak najviac pozitívne naladená ako je možné. Ono ma to však vždy niekto v priebehu januára dobehne. Proste sa ráno zobudím akási rozrušená, nešťastná a mám pocit akoby sa život rúcal na tisíce malých kúsočkov. 
Vidíte ten paradox? Január by mal byť nový začiatok plný energie. Mala by v ňom vládnuť láska a nadšenie z nadchádzajúcich dní, mesiacov roku. Ja však mávam presne opačný pocit. Áno, áno, viem že nie som sama. Tento pocit nesie originálny názov. "January blues" nie je nič nezvyčajné. Ja sa len posledné roky čudujem sama sebe, ako to môžem tak nemať pod kontrolou a nezvládať. Plním si priania od začiatku roka, snažím sa zdravo jesť a omnoho viac cvičiť, ako tomu bolo po minulý rok. Tiež sa snažím aktívne oddychovať a teda prečítať si knižku, pred spaním sa vždy upokojiť a vychutnať si čaj pri svetle sviečok. Moja mamina sa zásobuje motivačnou literatúrou a tak nepohrdnem ani ňou. Míňam peniaze vo výpredajoch (no, čo by už mohlo byť lepšie, však?), ale aj tak mi to nespôsobuje toľké očakávané potešenie. Spolieham sa na antistresové prechádzky po zasneženej krajine, avšak ak ráno príde tmavý deň, nemám náladu vstať a vtedy je január malý hriech, ktorý by mohol čím skôr zmiznúť z môjho života.
Aby som dokázala prežiť, staviam už dlhšie na overenú klasiku. Chcela by som ju preto dnes zdieľať aj s Vami. Pôjde o pár tipov, ktoré sa mne osvedčili, aby radosť, ktorú cítim bola naozaj plná a aby január mal zmysel, aj keď je tým nešťastným mesiacom.       

1. Zababušte sa do deky, sledujte padajúci sneh a čítajte si.
Je to také opakované klišé, ale mne pomáha. Prvé, čo robím po náročnom dni je dlhá vaňa teplej vody a množstvo bubliniek. Potom nasleduje zalezenie pod deku a chvíľa sama so sebou. Práve v zime, keď vonku je mrazivo a pani Zima vyčíňa, nemám náladu tráviť tak viac ako je potrebné. Áno, samozrejme, anjeli v snehu sú malou povinnosťou, avšak po nich prichádza vytúžene oslobodenie v podobe čaju (po dlhom dni aj s rumom, nemyslíte)!

2. Prehľadávajte staré spomienky.
Vždy sa na nový rok neskutočne teším. Naplánujem si fotenia, projekty a písanie na najrôznejšie témy. Ono však potom nevýjde počasie, nemám náladu, chýba mi potrebná energia. Vtedy mám náladu iba na jedno. V počítači si prezerám fotografie z uplynulého roka. Potom práve tieto s radosťou postujem na instagram. Moje januárové príspevky preto nie vždy sú aktuálne. Ale tak to ja milujem. Sú malou spomienkou a veľkým šťastím, ktoré prichádza s každou fotkou, ktorá ešte uverejnená nebola.

3. Plánujte dopredu.
A tešte sa na nové. To sa však počas zlého dňa lepšie povie, ako splní. Nie každý deň si totiž sadneme k počítaču a rezervujeme letenky či vysnívanú dovolenku. Avšak je pravda, že už teraz sa dá plánovať leto. A hlavne preto, že už momentálne nájdete množstvo skvelých ponúk, alebo práve naopak, teraz je tá pravá chvíľa predtým, ako bude všetko obsadené. 

4. Už za pár dní je Valentín.
Ako viete, milujem všetky možné sviatky. Je mi jedno, že niektorí ich odsudzujú, za to, že sú Americké, alebo podobne. A práve sviatok lásky ponúka všemožné nápady a láskyplné okamihy. Kúpila som si Valentínske pohľadnice, ktoré plánujem vypísať a poslať, prichystala som si šaty na Valentínske fotenia, či na pekné červeno- ružové pečenie. Zameriavam sa preto viac na niečo pekné sviatočné, čo prichádza a neupínam sa na to, že najšťastnejšie dni roka sú teraz až na 11 mesiacov nedosiahnuteľné.

5. Moje milé výpredaje.
Spomínala som, že v dňoch "january blues" si nevychutnávam ani nákupy. Ale keď nad tým tak premýšľam, tie ceny sú zrazu šialené. Kúpila by som všetko a hneď a hlavne lacno. Ak viete svoju veľkosť a dobre sa vám nakupuje online, teraz je tá pravá doba! Ak ste posadnutý plánovaním tak ako ja, už teraz si viete nakúpiť perfektný jarný/ letný šatník. Keď prechádzam zľavnené stránky na Asose, predstavujem si, ako by tá skvelá tylová sukňa zľavnená o 70% vyzerala na fotkách v Benátkach. Tak sa držím pri živote. Snívam, plním malé sny a žiadam od života veľa, aj keď dostanem akurát tak nový snehovú pokrývku. Mám ju však rada, lebo aj v maličkostiach je ukryté čaro. Dúfam, že sa máte vy krásne. Ak Vás obchádzajú tieto januárové ponuré úvahy, buďte za to radi a užívajte si úsmev na tvári! S láskou Peťka <3