Bake With Me: Candy Cane Lollies


Hello! Prekrásny pondelok Vám prajem! Prispievam dnes v troška nečakanom čase (aj pre mňa a myslím, že aj pre Vás), pretože hádajte čo? Zajtra je Mikuláš! A to je sviatok sám o sebe. Ako malá som vyčkávala tento deň a odpočítavala minútky do jeho príchodu. Vždy v predvečer tohto slávneho dňa sme so sestrou zahájili veľké umývanie topánok, ktoré prerástlo aj do umývania celej chodby, pretože voda bola všade. Na podlahe, v topánkach a samozrejme aj na mojich pančuškách, ktoré som aj vtedy rada nosila. Nasledovalo prezliekanie, utieranie a malá výstavka čižmičiek v okne. V noci som nedokázala poriadne zaspať, pretože som sa nevedela dočkať ranného kúzla. Nad ránom som vždy očkom vyzerala maminku, kedy príde a položí mi sladký batôžtek na okno. Už väčšia som aj ja jej pripravila maličkosť, ktorú som položila k umytej topánočke a napísala milý odkaz. Zvyčajne na ňom stálo niečo ako: "Malá pochúťka pre Mikuláša," aj keď som veľmi dobre vedela, že v skutočnosti neexistuje. Nechcela som však pokaziť kúzlo tejto čarovnej noci.

 Už obdarovanie sladkosťami je podľa mňa samo o sebe pekným zvykom (to, že môže spôsobovať obezitu a bla bla bla. Komu sa to 6. decembra chce počúvať? No, presne tak! Nikomu. Tak to tu teraz nevyťahujme). Moja maminka však tento zvyk ešte vylepšila a dodala mu neskutočné čaro, ktoré verím, že raz aj ja odovzdám svojim deťom. Je to malá tradícia, ktorá nás z roka na rok neopúšťa, práve naopak, iba sa zlepšuje. Mamička nám totiž mikulášske papučky vždy sama ušila. Mne aj sestre, len tak, z čistej lásky a preto, že rada šije a naozaj to vie! Moja mamina je proste šikuľka a aj keď neviem kedy, ako a kde to jej zázračné ruky stíhajú, vždy nás 6. decembra ráno pri čistej čižme čaká aj ručne ušité vrecúško. Posledné roky sú to hlavne ružové či červené vianočné ponožky, ale dostali sme aj batôžteky, či rôzne iné vrecká. Tieto ručné výtvory potom zdobia steny mojej izby ďalšie dlhé roky. Som mojej mamine za tento jej dar neskutočne vďačná. Je to to najvzácnejšie, čo mi dáva! V tých kúskoch látky, je neskutočná láska a jej drahocenný čas, ktorý by mohla mať sama pre seba, ale ona ho radšej obetuje svojim deťom.
Toľko malá krásna príhoda z môjho detstva a aj súčasného života (tým chcem povedať, že dieťa som stále!). Keďže nie je nič krajšie ako obdarovávať a keďže zajtra je Mikuláš, dnes si spolu pripravíme malé sladkôstky, ktoré mňa úplne dostali. Videli ste niečo krajšie ako vlastnoručne vyrobené lízatká z candy canov? Lebo ja rozhodne nie! Ak Vám nie je známy názov candy cane, tak je to to milučké červeno biele zahnuté lízatko, ktoré je typickou americkou vianočnou sladkosťou. Keďže sa však náš svet globalizuje, nie je ťažké dostať ho aj u nás. Tak si spolu pripravíme túto dobrotu, ktoré v sebe spája množstvo chutí a lahodí aj oku! A hlavne, keď ich človeku darujete, darujete mu (tak ako aj mne moja mamina) kus svojho času a lásky v podobe malého DIY. Let's do this!  


Na tri srdiečkové candy cane lízatka si pripravíme:
♥ 6 kusov candy cane
♥ 150g bielej čokolády, ktorú budeme rozpúšťať
♥ slamky alebo špajdle
♥ jedlé perličky na výzdobu


Ako prvé si na papier na pečenie poukladáme do tvaru ♥ naše candy cane a do ich stredu zo spodnej strany srdiečka, vložíme slamku. Slamka bude slúžiť ako držiak lízatka. V mištičke si rozpustíme bielu čokoládu (podľa preferencie je možné použiť aj iný typ čokolády, avšak mne táto farebná kombinácia pripomína vianočnú atmosféru). Na rozpúšťanie je možné použiť mikrovlnku, alebo aj čokoládu rozpustiť nad parou (a keď mikrovlnku nemáte a nad parou sa Vám stáť rozhodne nechce, poslúži dobre aj fén na vlasy. To len tak medzi rečou. Áno, aj takéto hlúposti vymýšľam keď pripravujem príspevky). Rozpustenou čokoládou opatrne vyplníme priestor medzi dvoma candy canemi. Moje lízatka sú vo výsledku troška "messy" pretože som to s pridávaním čokolády prehnala, avšak to vôbec nevadí. Tvar zachovávajú zaoblené lízatká a čokoláda rýchlo tuhne. Preto ešte pred jej stuhnutím vrch nášho výrobku vyzdobíme. U mňa toto ročné obdobie volá po zlatej a bledučko ružovej, preto tomu nebolo inak ani pri zdobení mojich vlastnoručne vyrobených srdiečkových lízatiek. Je dobré ich hneď po vyrábaní dať do chladu stuhnúť, aby čokoláda nevytekala. Po stuhnutí sa z papiera na pečenie dajú ľahko odlúpiť. Stačí iba previazať mašličkou a obaliť celofánom a milý sladký darček je na svete! Nezameniteľná je samozrejme ich chuť, prečo iné by sme ich aj robili, však? (To, že sú pekné však určite niekedy tiež stačí!) Kombinácia pepermitových candy cane a čokolády je úplne lahodná a taká pravá vianočná. Takto pre mňa chutí vianočná dokonalosť, keď sa pomaly rozplýva na jazyku. 

Ak ste sa do ich výroby pustili, určite mi dajte vedieť! Čoskoro pridám príspevok, v ktorom sa môžte tešiť aj na ukážku vianočných ponožiek od mojej maminy. Prajem Vám krásny Mikulášsky deň a plný balíček sladkostí (alebo čohokoľvek si vy prajete)! Pre mňa bude prvým Mikulášom, ktorého nebudem tráviť dome, pretože mám veľa školských povinností v Bratislave. Fňuk :( Viem však, že obdarovanie príde v piatok po príchode domov a už teraz sa tohto dňa neviem dočkať. Užite si preto utorok aj za mňa a majme čo najrýchlejší (aby som bola čím skôr domka) a najkrajší týždeň! S láskou P :-*