Three yummy colorful treats... and healthy!


Vitaj medzi nami prvý september! Tento deň, ktorý mi bol v detstve celý čas iba postrachom sa v priebehu rokov premenil na jeden veľmi obyčajný a bezvýznamný deň. Prvý september, prepáč mi to :). Ale keďže pre väčšinu školákov je tento deň jedným veľkým a zlým nepriateľom, rozhodla som sa aj ja si ho troška skrášliť. Možno na tieto malé sladké radosti zavolám na ochutnávku práve školopovinné deti v mojom okolí, aby si prestali myslieť, že tento deň je jednou veľkou katastrofou. Preto si dnes spolu pripravíme/ vyrobíme tri (resp. štyri) malé dobroty z letného ovocia, ktoré svojou farbou a chuťou nepripomína nič zlé, práve naopak. Jeho výzor evokuje leto a prekrásne momenty, ktoré sme mali možnosť počas leta prežiť. Preto netreba zúfať ani sa oddávať pocitu, že leto je nezávratne preč (pretože nie je! Teda aspoň to moje :)), ale práve naopak. Treba sa ešte stále napchávať pestrofarebným ovocím a nechať si tiecť šťavu z melónu po celých rukách. Takže hurá do toho! Hola hej!


Melónová tortička


Najskôr sa spolu pustíme do jednej veľkej výzvy. Keď som videla túto melónovú tortu po prvýkrát, zdala sa mi perfektným nápadom. Potom som ju však skúšala pripravovať s kamarátkou a na pomoc sme si museli zavolať aj jej brata, pretože zbaviť melón šupky nie je len tak. Ja som si to predstavovala veľmi ľahko, ale krutá realita ma dobehla.
Budeme potrebovať:
 ♥ Jeden, čo najmenší melón, pretože aj tak je vždy dosť veľký na túto tortu, najlepšie aby bol pekného troška podlhovastého tvaru
♥ Mascarpone (niekedy dve balenie, teda 500g, podľa toho, aký veľký je melón)
♥ Ostrý nôž, s ktorým budeme odkrajovať šupu melónu (nie si ním krájať prsty, to je iba malá poznámka pre šikuľky ako som ja),
♥ Hnedý cukor (množstvo tiež podľa toho, ako preferujeme sladké a podľa sladkosti melónu)
♥ Maliny, čučoriedky, proste čokoľvek, čím sa bude dať pekne a efektne ozdobiť.

Budeme postupovať takto (nechajte si na prípravu dostatok času a hlavne aj pevné nervy, pretože áno, vyzerá krásne a efektne, ale je to troška "piplačka" :-)):
1. Melón zrežeme na oboch koncoch a potom ho priamym rezom zbavíme šupky (lepší aj obrázkový popis nájdete tuto :-))
2. Pripravíme si mascarpone, ktoré môžeme zmiešať s hnedým cukrom na hladkú masu.
3. Mascarpone postupne nanášame na náš melónový základ, na hornú časť aj na boky.
4. Môžeme použiť malé ovocie, jedlé dekorácie alebo aj iba hnedý cukor na ozdobenie.
5. Náš výtvor dáme aspoň na polhodinku do chladničky, pretože iba vtedy mascarpone pekne splynie s melónom. Po vybratí ho môžeme krájať ako tortu, používame pri tom dva nožíky, pretože melón je tuhší a pri prvom reze môžeme mať s jedným nožom problém. 
Užite si tortičku, kombinácia melónu a mascarpone s hnedým cukrom je na nezaplatenie!


"Cheesecake" nanuky


Ďalšie dva malé recepty, si rýchlo pripravíme, ale treba rátať s ich mrazením. Ako prvé sú to jogurtové nanuky, ktoré mne pripomínajú cheesecake, ktorý môj priateľ zbožňuje.
Budeme potrebovať:
♥ Mrazuvzdorné formičky na muffiny
♥ Malé čajové lyžičky
♥ Grécky jogurt s medom
♥ Podrvené sušienky (ja som si kúpila jedno balenie BeBe čokoládových a jedno s brusinkami :-) ešte v balíčku som ich pár krát poklepkala tĺčikom na mäso a tak si vytvorila malé kúsky můsly. Samozrejme môžeme použiť aj malé můsly, nemusia to byť sušienky)
♥ Malé ovocie


Naše mištičky si naplníme nasledujúcimi vrstvami:
Ovocie, ktoré uložíme úplne naspodok. Naň navrstvíme jogurt s medom a celú zmes posypeme vrstvou sušienok. Zapichneme lyžičku a dáme do mraziaceho boxu tak na hodinku.
Krásne farebné nanuky pre každého. Proste čistá mňamka!

Väčšinou nepijem sladené sirupy. Keď som bola menšia, milovala som ich chuť, avšak teraz mi to pripadá ako presladená voda, ktorú moje telo vôbec nepotrebuje. Samozrejme v súčasnej dobe existuje množstvo bio a zdravých variant, preto pre tento nanuk môžete použiť jednu z nich. Ja som sa však tento rok nechala zlákať reklamou a kúpila si Melónové Mojito od Jupí. Bola to láska na prvé ochutnanie a na vedľajšie účinky som nemyslela :-). Pili sme ho aj na pikniku a s kamarátkami sme sa zhodli, že chutí ako náš obľúbený drink, avšak vo verzii bez alkoholu. Tak som sa rozhodla použiť tento sirup aj do dnešného malého DIY. Potom by sa príspevok zrejme nemal nazývať zdravým. Ale, čo tam po tom, keď chuť je nezameniteľná. 


Pripravíme si:
♥ Formičky na nanuky
♥ Zarobenú sirupovú vodu
♥ Oranžové ovocie nakrájané na plátky (pretože ja milujem kombináciu červenej a oranžovej a vyvoláva vo mne práve šťastné letné pocity)

Postup je veľmi jednoduchý. Do formičiek dáme nektarinky nakrájané na plátky. Zalejeme ich našou melónovou zmesou a dáme zamraziť. Mňam! Nanuky pre dospelýchNasledujúca nanuková kreácia nie je vhodná pre deti :-). Toľká irónia, keď som na začiatku písala, že na ochutnávku si zavolám deti :-). Takže tento nanuk deťom nadávajte. Do formičiek na nanuky si naporcujeme malé ovocie a zalejeme ho šampanským či vínom. Pre dospelých je to neskutočná mňamka. Ak by Vám bol nanuk príliš kyslý, môžete použiť aj hnedý cukor na osladenie alkoholu. Na oslavu na koniec leta pre dospelých je to perfektný nápad a zaručená dobrota, ktorá rozprúdi každú zábavu!

Užite si posledné lúče slnka a myslite pozitívne! Privítajte september s otvorenou náručou, veď určite aj on nám má veľa toho čo povedať! Nechajte ho, nech je najlepším septembrom vo vašom živote! Mám Vás rada a dúfam, že sa Vám moje malé sladké nápady páčili!