Favourite Places: Roman Holiday...


Hello! Krásnu nedeľu Vám prajem! Keďže počasie vonku nie je príliš letné, rozhodla som sa, že teraz prišiel ten správny čas vrátiť sa k príspevku, ktorý som chcela publikovať už dávno. Tí, čo ma sledujete na mojom instagrame viete, že ešte v Apríli som cestovala do Ríma. Veľmi ma mrzí, že príspevok o takej krásnej dovolenke prinášam až teraz, avšak kvôli povinnostiam som nebola schopná sa k tomu dostať skôr. Fotky som už mala vybraté a nachystané k použitiu, avšak formulovanie textu akosi neprichádzalo. Chýbala mi inšpirácia k písaniu, pretože som v každodenných povinnostiach nevedela nájsť môjho cestovateľského ducha. Ale, keďže plánujeme letné dovolenky, zažiadalo sa mi podeliť sa s vami aj o moje Rímske prázdniny. Fotky sú fotené v Apríli, takže moje outfity sú čisto jarné. V teplotách, ktoré teraz vládnu vonku, by som v nich ťažko prežila. Vtedy ma prvé jarné lúče robili neskutočne šťastnou a mala som náladu na módne kreácie, ktoré by som si v bežný deň na Slovensku neobliekla (ako napríklad široké nohavice, či sukňu s pierkami). Práve preto si vždy užívam každú cestu do zahraničia. 
Keby ste niekedy šli do Ríma určite skúste moje rady:
Predtým, ako pôjdete do Ríma, určite si pozrite Prázdniny v Ríme (ja som ich videla nespočetne veľakrát preto Audrey je mojou veľkou srdcovkou) alebo film Sladký život. Oba sú čierno- biele, avšak srší z nich skvelá talianska atmosféra a po ich zhliadnutí je prechádzanie sa po Ríme oveľa príjemnejšie. Nielenže máte pocit, že na mnohých miesta ste už boli, ale dokážete sa lepšie prispôsobiť talianskemu štýlu myslenia ale aj života. 
Ubytovanie v Ríme je ďalšou špecialitou. Ja som naše hľadala cez portál Booking.com a veľmi sa mi osvedčilo. Mnohé ubytovacie zariadenia sú malými hotelmi s pár izbičkami, ktoré prenajímajú majitelia návštevníkom Ríma. Izbičky sú veľmi príjemne zariadené a v blízkosti mnohých pamiatok nájdete podobný štýl ubytovania. Náš domáci bol veľmi milý, ústretový a veľmi ochotne nám vysvetlil, čo kde v Ríme nájdeme. Raňajky nám vybavil v malej kaviarni vzdialenej 15 metrov od hotela, čo bolo veľmi príjemným ranným spestrením.
Určite si dávajte pozor na svoje veci a na transport z letiska! My sme prilietali na letisko Leonarda DaVinciho, z ktorého jazdí priamy spoj do centra Ríma, na stanicu Termini. Dobre si všímajte značenie, ktoré je maličkým písmom popísané na lístkoch na vlaky! Maličkým tam môže byť napísané, že lístok si treba aj označiť v označovači, ktorý sa nachádza na stanici. Ja som si to našťastie všimla, avšak našli sa aj takí cestujúci, ktorí zaplatili drahé pokuty, práve kvôli tejto maličkosti, ktorú skoro ani nie je vidieť.  
V Ríme si určite nenechajte ujsť tieto miesta:
Fontánu di Trevi (ktorá je na maličkom námestí, ktoré som si ja predstavovala oveľa väčšie a rozľahlejšie)
Chrám sv. Petra (ale vyhnite sa mu v nedeľu, prípadne v sobotu, kedy je nával turistov najväčší. Ak by sme chceli vidieť pápeža, je to možné v nedeľu o 12, keď žehná veriacim zhromaždeným na svätopeterskom námestí)
Secesnú štvrť Coppedé , ktorá je neskutočne krásna a hlavne plná nádherných budov. Je veľmi príjemná na prechádzanie sa bez cieľa. Nazývajú ju aj rozprávkovou štvrťou, v ktorej natrafíte na kúzelné paláce a sochy víl. Zrejme preto bola pre mňa jednou z najkrajších videných štvrtí v Ríme. 
Pamätník Victtoria Emanuela II., z ktorého je nádherný výhľad na Rímske vrcholky domov a množstvo kupol kostolov.
Samozrejme počúvajte turistického sprievodcu, ktorý si určite pri ceste do Ríma zakúpte! Takže si určite prezrite aj všeobecné známe miesta, ako je Anjelsky hrad, ktorý je obkolesený krásnymi záhradami, tiež Španielske námestie, či námestie Piaza Navona, ktoré bolo jedným z mojich najobľúbenejších! V malej uličke za Španielskym námestím sa nachádza známa Francúzska cukráreň Ladurée, ktorú som si ja nemohla nechať ujsť. 


Za jednou z najznámejších fontán na svete (ktorá je v skutočnosti oveľa menšou ako som si ju predstavovala) sa nachádza malá ulička s prekrásnou cukrárňou/ kaviarňou/ zmrzlinárňou. Jej interiér bol pre mňa priam rozprávkový a zmrzlina neskutočne lahodná. Mám rada sorbety a zmrzlinu bez pridania mlieka či smotany. A práve v tom sú Taliani bezchybný. Keby hľadáte skvelú zmrzlináreň, určite si všimnite túto malú ružovú s poetickým názvom- Angel's House. Rozšíreňejšími sieťami zmrzlinárni sú napríklad Groom alebo zmrzlináreň Venchi, ktorú nájdete v uličke medzi Pantheonom a Piazou Navonou. Z Ríma som neodchádzala sklamaná, to samozrejme nie. Je to prekrásne miesto, v ktorom by som si vedela predstaviť každodenný život (keby mali lepšie vymyslené prestupné stanice mesta a moja taliančina by bola bezchybná). Jediným malým nedostatkom bolo uzavrenie Španielskych schodov, ktoré sa práve rekonštruovali. Na toto schodisko som sa tešila ako malé dieťa. Dočítala som sa, že sa na nich nesmie nič jesť ani piť, ale neprekážalo mi to, pretože som sa tešila na záplavu kvetín, ktorá býva vyobrazená na pohľadniciach a obrázkoch. A oni tam neboli!

Na opačnej strane, čím by tento svet bol bez talianskeho jedla! Ich odšťavené pomaranče sú červené a sladké, špagety úplne perfektné a vždy ponúkajú aj vegetariánsku variantu jedna, čo je veľké plus. V uličke za Pantheonom robia najlepšie hamburgery či sandviče v domácich žemlách a v reštauráciách si môžete jedlo vybrať na základe obrázka v jedálnom lístku. Nejedávam cez deň veľa, ale v Taliansku v by som jedla v jednom kuse. Najlepšie na tom je, že pizzérie sú otvorené aj do polnoci a pizzu vám radi zabalia do papierovej krabičky a vy si ju môžete vychutnať v pohodlí hotela pri pozeraní Prázdnin v Ríme. Ach a pizza s baklažánom, cherry rajčinami a mozarellou! Za tú by som vraždila!